Vznik pohľadávky
Pohľadávka vznikne v okamihu, kedy odberateľ alebo osoba, ktorá si napríklad požičala, nezaplatí určitú sumu do splatného termínu, ktorý si buď veriteľ a dlžník dohodli, alebo je tento termín spísaný v písomnej forme. Od tohto okamihu sa stáva pohľadávka dlžnou a veriteľ je oprávnený vymáhať túto pohľadávku všetkými zákonnými prostriedkami.
Pokiaľ vznikne táto pohľadávka, je povinný veriteľ dlžníka napomenúť, aby zaplatil dlžnú sumu a presne ju vyčíslil. Upomienky sú veľmi dôležitou časťou, na ktorú nie je radno zabúdať. Hlavne pokiaľ ide o neuhradené faktúry, ktoré sú vystavené najčastejšie na základe vzniku nejakého vzťahu, a to predovšetkým podpísaním zmluvy. Upomienky by mali byť poslané najlepšie doporučenou poštou, ale nie je to podmienkou.
Pri vzniku pohľadávky je nutné kontrolovať premlčacie lehoty. Všeobecná lehota je zákonom stanovená na tri roky a do tej doby má veriteľ možnosť podať návrh žaloby na úhradu dlžnej pohľadávky na súd, ktorý vydá platobný rozkaz alebo rozsudok pre uznanie. Lehota sa teraz prerušuje a v podstate nie je premlčateľná po druhý raz. Na základe právoplatného rozhodnutia súdu môže veriteľ svoju pohľadávku vymáhať prostredníctvom exekútorského úradu, ktorý môže vykonávať exekúcie až do smrti dlžníka. Potom je aj ďalšia možnosť, prihlásiť pohľadávku do pasív dedičstva.
Dlžníci si často neuvedomujú, že pohľadávka vzniká napríklad už iba podpísaním zmluvy, potom je dôležité, či bude táto suma zaplatená včas, neskoro alebo vôbec. Niektorým vôbec nedochádza, že dlh nie sú žiadne žarty a skutočne sa môžu dostať do finančných aj psychických problémov.
Je pravda, že veriteľ(väčšinou veľká firma) nevymáha svoju pohľadávku hneď na začiatku, ale dáva dlžníkovi šancu zaplatiť ju bez ďalších výdajov. Táto lehota je väčšinou obdobie jedného roka. Počas tejto lehoty má dlžník možnosť zaplatiť, pokiaľ sa tak nestane, veriteľ alebo jeho právny zástupca podáva žalobu na súd, ale tým sa pre dlžníka navýšia náklady, ktoré je povinný tiež zaplatiť.
Špecifikom je vznik pohľadávky dlžníka, ktorý má svoj majetok v takzvanom inštitúte spoločného vlastníctva manželov. Pretože je pravdepodobné, že sa vymáhanie pohľadávky dostane do štádia exekučného konania, blokuje sa aj tento majetok, ktorý sa nerozdeľuje na polovicu, ale zostává celý.
Napriek tomu je dôležité, aby si dlžníci aj veritelia uvedomovali dôležitosť krokov, ktoré vedú ku vzniku pohľadávky. Najlepšie je sa takejto situácií vyhnúť zaplatením sumy včas.